A végbél a vastagbél utolsó néhány centimétere, a vastagbél utolsó szakaszának végén kezdődik. A végbélben lévő rákot (végbélrák) és a vastagbélben lévő rákot (vastagbélrák) gyakran együttesen „colorectalisráknak” nevezik.
Bár a végbélrák és a vastagbélrák sok tekintetben hasonlítanak egymásra, kezelésük meglehetősen eltérő. Ez főként azért van így, mert a végbél szűk részen foglal helyet, alig elkülönülve a közeli szervektől és struktúráktól. A szűk tér miatt a végbélrák eltávolítására irányuló műtét bonyolulttá válhat.
A múltban a végbélrákban szenvedők hosszú távú túlélése még a kiterjedt kezelés után is ritka volt. Az elmúlt évtizedekben elért kezelési eredményeknek köszönhetően a végbélrák túlélési aránya jelentősen javult.
Tünetek
A végbélrák jelei és tünetei a következők lehetnek:
- A székelési szokások megváltozása, például hasmenés váltakozása, székrekedés vagy gyakoribb székletürítés.
- Élénkpiros vér a székletben
- Vékony széklet
- Székelés után is székelési inger megléte
- Hasi fájdalom
- Megmagyarázhatatlan fogyás
- Gyengeség vagy fáradtság
A végbélrák okai
A végbélrák okai pontosan nem ismertek – azonban számos állapot, táplálkozási szokás vagy betegség jelentősen növeli a kialakulásának esélyeit. Akkor alakul ki, amikor a vastagbélben lévő sejtek DNS-ében folyamatosan változások keletkeznek a szövet gyulladása, sérüléseinek követketében. A sejtek változásának követketében azok folyamatosan gyorsult regenrációra és osztódásra vannak késztetve. A változások lehetővé teszik, hogy a sejtek tovább éljenek, amikor az egészséges sejtek természetes életciklusuk részeként elpusztulnának. A megváltozott sejtek egy tumornak nevezett tömeget alkothatnak. A sejtek behatolhatnak az egészséges testszövetekbe és elpusztíthatják azokat, és akár távoli szervekbe jutva ott is károsodást váltanak ki. Idővel a sejtek elszakadhatnak és átterjedhetnek a test más részeire. Amikor a rák elterjed, azt áttétes ráknak nevezzük.
Öröklött génmutációk, amelyek növelik a vastag- és végbélrák kockázatát
Egyes genetikai mutációk növelhetik a vastag és végbélrák kialakulásának kockázatát, azonban ezek a colorectalis daganatok csak kis százalékában játszanak szerepet. Két jól meghatározott genetikai vastagbélrák-szindróma a következő:
- Lynch-szindróma. A Lynch-szindróma, más néven örökletes nem-polyposis vastagbélrák (HNPCC) növeli a vastagbélrák és más rákos megbetegedések kockázatát. A Lynch-szindrómában szenvedő embereknél általában 50 éves koruk előtt alakul ki rák.
- Familiáris adenomatózus polipózis (FAP). A FAP egy ritka rendellenesség, amely több ezer polipot okoz a vastagbél és a végbél nyálkahártyájában. A kezeletlen FAP-ban szenvedőknél jelentősen megnő a vastag- vagy colorectalis rák kialakulásának kockázata 40 éves kor előtt.
A genetikai vizsgálatokkal kimutathatók ezek és más genetikai eltérések.
Rizikófaktorok
A végbélrák kockázatát növelő tényezők közé tartoznak:
- Idős életkor – A vastagbélrák bármely életkorban előfordulhat. A legtöbb végbélrákos ember azonban 50 évesnél idősebb. Ennek ellenére a fiatalabb életkorban kialakuló végbéldaganatok előfordulása egyre gyakoribb.
- Vastagbélrák vagy polip korábban az anamnézisben – Ha valakinek már volt vastagbélrákja vagy vastagbélpolipja, az növeli a vastagbélrák kockázatát.
- Gyulladásos bélbetegségek – Az úgynevezett gyulladásos bélbetegségek növelhetik a vastagbélrák kockázatát. Ezek közé a betegségek közé tartozik a fekélyes vastagbélgyulladás (colitis ulcerosa) és a Crohn-betegség.
- Öröklött szindrómák – Amelyek növelik a vastagbélrák kockázatát. Egyes DNS-változások, amelyek növelik a vastagbélrák kockázatát, családon belül öröklődnek . A leggyakoribb öröklődő szindrómák, amelyek növelik a vastagbélrák kockázatát, a familiáris adenomatosus polipózis (vagy az un. “FAP) és a Lynch-szindróma.
- A vastagbélrák családi előzményei – Ha van olyan vérrokonunk, aki vastagbélrákban szenved / szenvedett, az növeli a vastagbélrák kockázatát az esetünkben is. Ha egynél több családtagnak van vastagbélrákja vagy végbélrákja, az még tovább növeli ezt a kockázatot.
- Kevés rostot tartalmazó, magas zsírtartalmú étrend – A vastagbélrák és a végbélrák összefüggésbe hozható a tipikus “nyugati étrenddel”. Ez a fajta étrend általában kevés rostot tartalmaz, és magas a zsír- és kalóriatartalma. Az e téren végzett kutatások vegyes eredményeket hoztak. Egyes tanulmányok a vastagbélrák megnövekedett kockázatát találták azoknál az embereknél, akik sok vörös húst és feldolgozott húst fogyasztanak.
- A nem rendszeres testmozgás – A aktív testmogást nem folytató embereknél nagyobb valószínűséggel alakul ki vastagbélrák. A rendszeres testmozgás segíthet csökkenteni a kockázatot.
- Cukorbetegség – A cukorbetegségben vagy inzulinrezisztenciában szenvedő embereknél megnő a vastagbélrák kockázata.
- Elhízás – Az elhízott embereknél megnő a vastagbélrák kockázata. Az elhízás növeli a vastagbélrákban való elhalálozás kockázatát is.
- Dohányzás
- Alkoholfogyasztás
- A rák miatti sugárterápia – A korábbi rákos megbetegedések kezelésére a hasüregre irányuló sugárterápia növeli a vastagbélrák kockázatát.
Megelőzés
A végbélrák szűrése
Egyes javaslatok szerint az átlagos vastagbélrákkockázatú betegeknek 45 éves koruk körül kezdjék el a végbélrákszűrésben való részvételt. A fokozott kockázatú embereknek azonban már korábban el kell gondolkodniuk a szűrés megkezdésén. A fokozott kockázatúak közé tartoznak azok, akiknek a családjában már előfordult vastagbélrák.
Életmódbeli változtatások a végbélrák kockázatának csökkentésére
A mindennapi életmódbeli változtatásokkal csökkenthető a végbélrák kockázata. A végbélrák kockázatának csökkentése:
- Fogyasszon sokféle gyümölcsöt, zöldséget és teljes kiőrlésű gabonát. A gyümölcsök, zöldségek és teljes kiőrlésű gabonafélék vitaminokat, ásványi anyagokat, rostokat és antioxidánsokat tartalmaznak, amelyek segíthetnek a rák megelőzésében. Válasszon sokféle gyümölcsöt és zöldséget, hogy a vitaminok és tápanyagok széles skálájához jusson.
- Ha egyáltalán, akkor mértékkel fogyasszon alkoholt. Ha úgy dönt, hogy alkoholt iszik, korlátozza a fogyasztott mennyiséget.
- Hagyjon fel a dohányzással.
- Mozogjon a hét legtöbb napján. Próbáljon meg a legtöbb napon legalább 30 perc testmozgást végezni.
- Tartsa meg az egészséges testsúlyt. Ha egészséges a testsúlya, az egészséges táplálkozás és a napi testmozgás kombinálásával igyekezzen megtartani a súlyát.
- Vastagbélrák szürésen való részvétel, rendszeres orvosi kontrol.
- Egyes gyógyszerek csökkenthetik a vastagbélpolipok vagy a vastagbélrák kockázatát. Bizonyos bizonyítékok például összefüggésbe hozzák a polipok és a vastagbélrák kockázatának csökkenését az aszpirin vagy aszpirinszerű gyógyszerek rendszeres használatával. Nem világos azonban, hogy milyen dózisra és milyen időtartamra lenne szükség a vastagbélrák kockázatának csökkentéséhez. Az aszpirin napi szedése bizonyos kockázatokkal jár, beleértve a gyomor és nyombélfekélyeket és az emésztőrendszeri vérzést. Ezek a lehetőségek általában a vastagbélrák magas kockázatával rendelkező emberek számára vannak fenntartva.

A sebészet.hu oldal adminisztrátora.
3 Hozzászólás érkezett eddig
Új válaszok betöltése...
Administrator
Új tag
Administrator
Az összes hozzászólás megtekintése a Sebészeti Fórum → oldalon!